Hledání ztraceného Voskovce
22
%
226 Kč 290 Kč
Zboží skladem, ihned k odeslaní
Pokud objednám nyní, kdy zboží dostanu
Sleva až 70% u třetiny knih
Nová knížka Jana Vodňanského není pouhou reportáží z návštěvy u Jiřího Voskovce v New Yorku. Jiří Voskovec byl jen jedním z celé řady „viníků“, kteří byli příčinou cesty za oceán.
Když v dubnu 1927 zahájili Voskovec a Werich studentskou legráckou Vest pocket revue – aniž by to plánovali! – dějiny moderního českého divadla, netušili mnohé. Ani ve snu je nenapadlo, že jejich Osvobozené divadlo bude senzací, později trnem v oku českým i německým fašistům, a deset let po likvidaci divadla se stane i komunisty se skřípáním zubů trpěnou látkou v učebnicích. Humor a poezie V&W se staly živou vodou pro hnutí malých divadelních forem v šedesátých letech nejen v Čechách, ale i na Slovensku. Naplno tehdy zářil Semafor a jistý Vodňanský potkal jistého Skoumala. Jejich první písně znali nejprve spolužáci z mejdanů a později návštěvníci Reduty, Ateliéru, Divadla hudby. Uprostřed bouřlivého jara roku 1969 pak ohromili publikum Činoherního klubu celovečerním pořadem S úsměvem idiota.
Dějiny českého textappealu jsou současně i dějinami řady nepochopení, malých i velkých zákazů a následných průšvihů. A to, že si Jan Vodňanský dopisoval s „Američanem“ Georgem Voskovcem, mu u některých úřadů rovněž neprospělo. V době, kdy dvojice Vodňanský a Skoumal mohla vystupovat jen příležitostně na malých scénách a ve studentských klubech, se Janu Vodňanskému podařilo v roce 1976 vycestovat do Spojených států amerických a s jedním ze svých životních idolů se setkat. A – ke zklamání některých úředníků – se pár týdnů před Chartou 77 vrátil do tehdy šedivé a normalizované Prahy. Epilog knihy tvoří reportáž o výroční inscenaci Vest pocket revue k jejím sedmdesátinám.
Dvojice V&W ani duo Vodňanský a Skoumal už neexistují. V této knize se s nimi však opět setkáte.
OBSAH:
Prolog aneb Blíženec s přetlakem hledává ventil * Kapitola 1 aneb První setkání s dvourozměrným Voskovcem * Kapitola 2 aneb Od autorské čtveřice rovnou ke dvojici * Kapitola 3 aneb S úsměvem idiota na věčné časy * Kapitola 4 aneb Cesta za Voskovcem ve třetím rozměru * Kapitola 5 aneb Přistání přímo do oka hurikánu * Kapitola 6 aneb Kdo se bojí, nesmí na Broadway * Epilog aneb Neodolatelná přitažlivost Vestpocketky * Obrazová příloha * Jmenný rejstřík
Autor: | Jan Vodňanský |
Nakladatel: | Galén |
ISBN: | 978-80-7492-419-4 |
Rok vydání: | 2019 |
Jazyk : | Čeština |
Vazba: | vázaná |
Počet stran: | 150 |
Mohlo by se vám také líbit..
-
Zvu tě na poušť Karakum
Jan Vodňanský
-
Vychechtávky
Jan Vodňanský
-
Pro děti od pěti... (unlimited)
Jan Vodňanský
-
Všechno je proměnlivé
Jan Vodňanský
-
Fyziologie - Třetí, přepracované vydání
Rokyta, Richard
-
Dědeček potrkal jelena
Radkin Honzák
-
Dětská hematologie
Anna Schneiderová
-
Základy anatomie. 2. Kardiovaskulární...
Grim, Miloš; Druga, Rastislav
-
Jáchym Ondřej Šlik
Emanuel Vlček
-
Stará píseň
Jiří Šlupka Svěrák
-
Adiktologické poradenství
Geraldine A. Miller
-
Informovaný souhlas
Haškovcová, Helena
-
Fejetony
Jaroslav Hutka
-
Jak jsem se stal chalupářem
Kala Miroslav
-
Básně
Jaroslav Hutka
-
Poločas rozpadu
Lubomír Doležel