Zapomenuté národy starověkého světa
392 Kč 590 Kč
Bohatě ilustrovaná publikace představuje příběhy zapomenutých národů a jejich významných osobností od Sargona Velikého přes nájezdy barbarských kmenů až po pád Říma. Smyslem knihy je také připomenout si, že civilizace je kolektivním projektem lidstva. Náš moderní svět neutvářely jen „velké“ civilizace.
\n\n
První civilizace. Rané státy v Mezopotámii a Egyptě. 2700–1200 př. n. l.\nOd Asýrie k Alexandrovi. Zotavení z velkého kolapsu. 1200–323 př. n. l.\nNástup Říma. Civilizace se rozšiřuje mimo Středozemí. 753 př. n. l. – 235 n. l.\nPád západořímské říše. Barbarští nájezdníci a osadníci. 235–550 n. l.
\n\n
Kniha pojednává o dávných národech, jež, ačkoli jsou převážně zapomenuty, nás ovlivňují i dnes. Nebo jde o národy, o kterých si pamatujeme jediný fakt, zatímco vše ostatní se vytratilo. Co víme o Baktrech kromě toho, že měli dvouhrbé velbloudy? Nebo o Samaritánech mimo to, že jeden z nich byl milosrdný?
\nZmizelých národů existuje mnoho, kniha se proto zaměřuje na jednu část starověkého světa. Vykresluje obrázek multikulturní masy lidí, která obývala starověký Střední východ, Středomoří a části Evropy. Smyslem knihy, která poznatky o vybraných tajemných národech shromažďuje na jednom místě, je připomenout si, že civilizace je kolektivním projektem lidstva. Náš moderní svět neutvářely jen „velké“ civilizace.
\nKaždému národu je věnována samostatná kapitola. Obsahuje stručnou charakteristiku a schematickou mapku území, na kterém žili nebo které patřilo do jejich sféry vlivu. Dále následuje popis rozkvětu i úpadku této civilizace, věnuje se jejich vládcům i hodnotám, na nichž byly založeny. Kniha mapuje také způsob obživy obyvatel, pokroky ve stavebnictví, v obchodu, interakce s okolními národy i vojenské výboje. Text doplňují ilustrace nebo fotografie, pokud se tato svědectví zachovala. Jde například o stavby, pozůstatky dávných měst, sošky, šperky nebo i texty, které se dochovaly tisíce let.
\nKonec kapitoly nabízí různé zajímavosti, jak se ten či onen národ propojen se současností, například v Bibli, bájích a pověstech, jazyce, kultuře, architektuře, právním systému, válečnictví, ale i třeba v kynologii... Psi kmenů Dalmatů cvičené na ochranu a hlídání stád jsou pravděpodobně vzdálenými předky plemene, které dnes odvozuje svůj název od tohoto kmene – dalmatini.
\nNa stránkách publikace se také dočtete, že špatná nebo dobrá pověst některých národů není často založena na racionálních základech a všechno je malinko složitější. Pokud ale rozpletete klubíčko historie, porozumíte lépe nejen minulosti, ale i současnosti. S mnohými jmény i událostmi popisovanými v knize se navíc běžně setkáváme v učebnicích, literatuře i běžné mluvě.
\nV knize se například dozvíte odpovědi na otázky:
\nKdo byli Filištínové?\nProč se novomanželky přenášejí přes práh domu?\nProč Židé nemluvili se Samaritány?\nKdo byl král Midas a komu se podařilo rozvázat slavný gordický uzel?\nJak se nazývalo deset ztracených kmenů Izraele?\nByli Vandalové opravdu vandaly?\nOvládali Médové magii?\nCo znamená Pyrrhovo vítězství? A jak toto rčení vlastně vzniklo?
\nAutor: | Philip Matyszak |
Nakladatel: | Lingea |
ISBN: | 978-80-7508-727-0 |
Rok vydání: | 2021 |
Jazyk : | Čeština |
Vazba: | Knihy - vázané |
Počet stran: | 288 |
-
24 hodín v starovekom Ríme
Philip Matyszak
-
Legionär in der römischen Armee
Philip Matyszak
-
The Rise of the Hellenistic Kingdoms ...
Philip Matyszak
-
Mithridates the Great
Philip Matyszak
-
Roman Conquests: Macedonia and Greece
Philip Matyszak
-
The Roman Empire
Philip Matyszak
-
24 hodín v starovekých Aténach
Philip Matyszak
-
The Greek and Roman Myths
Philip Matyszak
-
Jací jsou? - Novozélanďané
Kolektiv Autorů
-
Moskva - Inspirace na cesty, 2. vydání
-
Vídeň - Inspirace na cesty
-
Italsko-český česko-italský velký slo...
-
Czech phrasebook
-
Malajsie - Inspirace na cesty
-
Francouzsko-český, česko-francouzský ...
-
Gramatika současné ruštiny s praktick...