Mobilisace 1938 - Upravené vydání
1268 Kč 1 690 Kč
Období takzvané sudetské krize roku 1938 vnímáme jako okamžiky prohry, potupy a zrady. To je ale jen jeden úhel pohledu, ten, který reflektuje konečný výčet ztrát. Ztrát územních, hospodářských, lidských i morálních. Pokud budeme pozorněji vnímat vše, co událostem předcházelo, vznikne komplexnější obrázek o tehdejší situaci. A zároveň zjistíme, že máme být na co hrdí.
\nAč se ve druhé polovině 30. let Československo ještě vzpamatovávalo z následků světové hospodářské krize, prokázalo ohromnou sílu. Ta tkvěla v odhodlání drtivé většiny Čechů, Slováků i Rusínů a části německé populace vzdorovat doslova měsíc co měsíc sílící nacistické mašinérii, kvůli které byl v Evropě opět ve vzduchu cítit střelný prach. Rozbuškou mělo být Československo a jeho německá menšina, která se z valné většiny přihlásila k velkoněmeckým myšlenkám a k nacistické ideologii. Mladá republika měla být rozcupována. Čechoslováci byli ochotní k velkým ústupkům, zároveň ale budovali moderní armádu opřenou o pevnostní linie, dodnes nejhmatatelnější symbol tehdejší houževnatosti. Vyvrcholením několika let příprav byla zářijová mobilizace roku 1938. Její průběh prokázal, že československý národ byl připravený za svou svobodu bojovat. Jenže zůstal sám. Francie a Velká Británie s politikou appeasementu ustupovaly výhrůžkám Adolfa Hitlera a uvěřily jeho slibům. Na otázku, zda jsme měli 30. září 1938 odmítnout diktát mnichovské dohody a bojovat sami proti mnohem silnějšímu nepříteli, si musí každý odpovědět sám. „Správná“ odpověď totiž neexistuje.
\nMezi vojáky i civilní obyvatele v časech předmnichovských se přenesete díky desítkám přiložených dobových artefaktů, které jsou téměř vždy věrnou kopií originálů. Najdete mezi nimi návod na obsluhu plynové masky či například pokyny civilní ochrany, které radily, jak se lidé měli chránit před bombardováním a plynovým útokem. Realitu bojů s nacistickými záškodníky dokumentují autentická hlášení či příkazy určené velitelům pevnostních objektů. Zahraniční pohled na události roku 1938 reprezentují dobové časopisy z Velké Británie či USA. Nechybí ani burcující, optimistické texty z titulních stran novin publikovaných ve dnech mobilizace. Je z nich cítit skutečné vlastenectví. Pro naše otce, dědy či pradědy, kteří onoho září roku 1938 střežili hranice, bojovali s nacistickými záškodníky nebo u střílen pevností očekávali útok Hitlerových tanků, bylo vlastenectví hlavním motorem jejich odhodlání bránit svou zemi a své rodiny před nejstrašnější diktaturou v dějinách. Zaslouží si, aby nebyli zapomenuti.
\nPublikace má mimořádně kvalitní zpracování, dokonalý tisk na matném křídovém papíru o vysoké gramáži, uvnitř národnostní mapu Československé republiky a desítky dalších vložených příloh (některé z nich jsou oboustranné, celkem 42 různých artefaktů). Je uložena v lesklém pouzdře o vnějším rozměru 25 × 31,5 × 3,5 cm.
\nObsahuje 42 vložených kopií unikátních dokumentů doby:
\nJmenovací dekret ministerského předsedy Jana Syrového (23. září 1938) \nÚstavní slib členů vlády Jana Syrového (23. září 1938) \nČasopis LIFE (30. května 1938) \nČasopis Query \nVojenská knížka Josefa Manharta z roku 1936 \nBojový úkol pro posádku pevnostního objektu \nVojenský vůdčí list (1936) \nJmenovací dekret důstojníka (14. srpna 1938) \nČasopis Naše vojsko (1. srpna 1938) \nVýkaz stavů SOS na Podkarpatské Rusi (10. února 1939) \nPilotní průkaz (1926) \nPlánky stíhacího letounu B-534 \nDesatero pro velitele objektu lehkého opevnění \nPokyny Všem velitelům objektů \nTechnický výkres lehkého pevnostního objektu vzor 37 (11. února 1937) \nNěmecké mapy Olomouce a Bratislavy z vojenského manuálu wehrmachtu (1938) \nRozkládací mapa stavu československých silnic z června 1938 \nČlenská průkazka SdP (1935) \nUkázka z nacistického deníku Völkischer Beobachter (24. září 1938) \nBurcující plakát Antonína Pospíšila „21. pluk 1918–1938“ \nVýzva k jednotě všech věrných Čechů, Slováků a Podkarpatorusů \nUkořistěný rozkaz velitele praporu SOS a jeho zkrácený přepis vytvořený Abwehrem (10. září 1938) \nPohlednice s „Hitlerovým“ řopíkem, navštíveným Vůdcem 6. října 1938 \nVyhláška a pokyny civilní protiletecké obrany \nReklamní leták plynové masky Ypra od fi rmy Kudrnáč \nPotvrzení o příspěvku do Sbírky na obranu státu z roku 1938 \nDopisnice polní poštovní služby (2. října 1938) \nReklamní materiály k popularizaci brannosti a armády (1937) \nOsvětové dokumenty o civilní protiletecké ochraně \nČeská a německá vyhláška o zavedení stanného práva v politickém okrese Šluknov (15. září 1938) \nPokyny o vyhlášení mobilizace ze září 1938 \nNoviny ze září a října 1938 \nČeská a německá verze mobilizační vyhlášky (24. září 1938) \nRanní vydání novin A-Zet (30. září 1938) \nČasopis The Illustrated London News (8. října 1938) \nDopis četaře Hrada sestře Žofi i (24. září 1938) a jeho portrétní fotografie (1936) \nNárodnostní mapa ČSR z roku 1938 – všitá
Autor: | Kolektiv Autorů |
Nakladatel: | Extra Publishing |
ISBN: | 978-80-7525-383-5 |
Rok vydání: | 2021 |
Jazyk : | Čeština |
Vazba: | Kniha v kartonovém boxu |
Počet stran: | 78 |
-
Floristika
Kolektiv Autorů
-
Dokonalá jízda na motocyklu
Kolektiv Autorů
-
Pravidla českého pravopisu
Kolektiv Autorů
-
Němčina Deutsch mit Max A1/díl 1
Kolektiv Autorů
-
Literatura pro 1. ročník gymnázií
Kolektiv Autorů
-
Matematika - Příprava na státní maturitu
Kolektiv Autorů
-
Angličtina cestovní konverzace + CD
Kolektiv Autorů
-
Francie - Turistický průvodce - 3. vy...
Kolektiv Autorů
-
Česko - anglický mluvník ekonomikcý
Kolektiv Autorů
-
Zeměpis 6 Pracovní sešit
Kolektiv Autorů
-
Praktický technický slovník
Kolektiv Autorů
-
Němčina Deutsch mit Max A1/díl 2
Kolektiv Autorů
-
Ukulele pro každého
White, Jon Manchip
-
Tank PzKpfw V – Panther
Healy, Mark
-
Hvězdy první republiky 3
Alžběta Nagyová
-
Gamebook 1: Ve službách bohů
David Bimka