Enklitika v češtině barokní doby
25
%
248 Kč 329 Kč
Expedujeme 1 až 2 dny
Sleva až 70% u třetiny knih
Enklitika představují fenomén, který se nachází na rozhraní mezi zvukovou a gramatickou stavbou jazyka a který je kvůli řadě univerzálních jazykových mechanismů ovlivňujících jeho slovosled oblíbeným objektem zájmu současné jazykovědy.
Práce je rozčleněna do kapitol, které jsou věnovány jednotlivým typům tzv. stálých příklonek: starobylým částicím ť (ti/tě) a li, formám auxiliáru préterita a kondicionálu, krátkým zájmenným tvarům, které mají dlouhou (přízvučnou) variantu, a adverbiu/spojce však.
Práce vychází z materiálové analýzy privátního korpusu tištěných památek rozličných žánrů, jež byly vydány v rozmezí let 1620 až 1775. Je koncipována tak, aby barokní čeština, která se nachází přibližně uprostřed mezi češtinou starou a moderní, umožnila nahlédnout trendy a změny, jimž slovosled českých enklitik během historického vývoje češtiny podlehl.
Autor publikace Pavel Kosek je odborným asistentem na Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde vyučuje předměty orientované na vývoj a dějiny češtiny. Ve své odborné činnosti se dlouhodobě zabývá výzkumem barokní češtiny, která — jsouc od počátků národního obrození paušálně odmítána jako úpadková — byla českou historickou jazykovědnou bohemistikou do nedávné minulosti vědecky zanedbávána.
Jak napovídá titul knihy, monografie je zaměřena na analýzu jednoho z významných aspektů českého slovosledu v jeho starších vývojových fázích.
Autor: | Pavel Maurer |
Nakladatel: | Host |
ISBN: | 978-80-7294-897-0 |
Jazyk : | Čeština |
Vazba: | Paperback |
Počet stran: | 360 |
Zařazení: | čeština • monografie • 17.-18. stol. • slovosled • vývoj jazyka • klitika |
Mohlo by se vám také líbit..
-
Černá kočka aneb Subjekt znalce v myš...
Pavel Maurer
-
Lichožrouti navždy
Pavel Maurer
-
Lichožrouti se vracejí /2.vyd./
Pavel Maurer
-
Dobrodružství pavouka Čendy
Pavel Maurer
-
Barrandov III
Pavel Maurer
-
Houby a jejich léčivé účinky
Pavel Maurer
-
Psychologie příručka pro studenty
Pavel Maurer
-
Jihočeská kuchařka ze mlejna
Pavel Maurer
-
Nauč mě poznávat zvířátka
Pavel Maurer
-
Velké dějiny zemí Koruny české IX. (1...
Pavel Maurer
-
Poslední kniha
Pavel Maurer
-
Lichožrouti navždy - CD
Pavel Maurer
-
Panorama francouzské literatury od po...
Šrámek Jiří
-
Průvodce po světové lit. teorii 20. s...
Alice Jedličková
-
Jak se fikce dělá slovy
Jiří Koten
-
Pálijština
Ondřej Šefčík